Δενδροφύτευση από τους μαθητές του σχολείου μας

Με την ευκαιρία της Παγκόσμιας Ημέρας Δασοπονίας / Δασών (O.H.E), οργανώθηκε από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας, δενδροφύτευση στους χώρους του Σχολικού συγκροτήματος.

Με τις ενέργειες του Προεδρείου του Συλλόγου Γονέων δεσμεύτηκαν και παραδόθηκαν στους μαθητές μας 35 περίπου καλλωπιστικά δενδρύλλια και θάμνοι.

Με τη βοήθεια των εκπαιδευτικών Καμπέρη Ιωάννη, Παναγιώτας Χατζηαραπίδου, Βασιλικής Δημάδη και Αγραφιώτου Ελπίδας, αλλά και τη συμμετοχή παιδιών από όλα τα τμήματα, ανοίχτηκαν κατάλληλες τρύπες στο μεγάλο παρτέρι της αυλής μας και φυτεύτηκαν με προσοχή τα φυτά.

Στην τεχνική υποστήριξη της όλης προσπάθειας συνέδραμε ουσιαστικά ο Εκπαιδευτικός Σισμάνης Θελολόγος.

Εκπονήθηκε ταχύρρυθμο Πρόγραμμα – Εργαστήριο κατά τη διάρκεια του οποίου τα παιδιά ανέπτυξαν δεξιότητες αγροτικής φύσεως αλλά και τόνωσαν την περιβαλλοντική τους ευαισθησία.