Ημερίδα: Μαζί για ασφαλές διαδίκτυο

Με επιτυχία πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 5 Μαρτίου η ημερίδα «Μαζί για ασφαλές διαδίκτυο» που συνδιοργάνωσαν οι Σύλλογοι Διδασκόντων και οι Σύλλογοι Γονέων και Κηδεμόνων του 3ου, 5ου και 20ου Δημοτικού Σχολείου Σερρών. Γονείς και μαθητές των σχολείων γέμισαν την αίθουσα πολλαπλών χρήσεων της Κ.Ε.ΔΗ.Σ. για να παρακολουθήσουν θέματα που άπτονται της ασφαλούς χρήσης του διαδικτύου.

Στόχος ήταν η ενημέρωση για τους κινδύνους που κρύβει το διαδίκτυο, καθώς και για τον τρόπο αντιμετώπισης των προκλήσεων του ψηφιακού κόσμου.

Την εισήγηση πραγματοποίησαν η Αστυνόμος κ. Καραΐσκου Αντιγόνη από την Υποδιεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος Βορείου Ελλάδας και ο κ. Σπένδας Απόστολος, καθηγητής πληροφορικής του 3ου Δημοτικού Σχολείου Σερρών.

Ευελπιστούμε η ημερίδα να ήταν εποικοδομητική και οι συμμετέχοντες να επωφελήθηκαν σε ένα θέμα τόσο σημαντικό όπως η ασφάλεια των παιδιών στο διαδίκτυο.