European Day of Languages 2021

26 Σεπτεμβρίου 2021

Με αφορμή τον εορτασμό της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών 2021 και στο πλαίσιο του μαθήματος της Αγγλικής γλώσσας οι μαθητές γνώρισαν πτυχές της πολυγλωσσίας και της πολυπολιτισμικότητας που κάνει ξεχωριστή την ήπειρό μας και ενεπλάκησαν σε συζητήσεις για τα πλεονεκτήματα και τα οφέλη που προσφέρει η δεξιότητα της εκμάθησης ξένων γλωσσών : εργαλεία επικοινωνίας, εμπλουτισμός λεξιλογίου, γνωριμία με διαφορετικές κουλτούρες, κατανόηση και αποδοχή του διαφορετικού, ευκαιρίες για σπουδές, επαγγελματικές ευκαιρίες και φυσικά ταξίδια !!!

Τα τμήματα της Στ΄τάξης έστειλαν τα δικά τους μηνύματα στον ουρανό της Ευρώπης, γραμμένα στις περισσότερες από τις 24 επίσημες Ευρωπαϊκές γλώσσες πάνω σε αερόστατα με τις σημαίες των χωρών. Ειρήνη, Αγάπη, Φροντίδα, Ελπίδα, Ισότητα, Αλληλεγγύη, Εκπαίδευση, Προστασία της Γης και Σεβασμός στο Διαφορετικό

Τα τμήματα της Ε΄τάξης φόρεσαν τα Βραχιόλα της Επικοινωνίας, χαιρέτησαν σε διάφορες Ευρωπαϊκές γλώσσες και έμαθαν σε αυτές το βασικό σύνθημα της Ημέρας Γλωσσών «Μίλησέ μου!»

Τα τμήματα της Δ΄τάξης ζωγράφισαν… τι άλλο: Παιδιά που κρατούν Ευρωπαϊκές σημαίες και χαιρετούν σε διάφορες γλώσσες.

Τέλος, η Γ΄τάξη υλοποίησε τη δραστηριότητα- παιχνίδι «Ήχοι Ζώων: Τι ήχο κάνουν τα ζώα στη Γλώσσα σου;» από την επίσημη ιστοδελίδα της δράσης.