Γιορτάζουμε τα Χριστούγεννα στα Γαλλικά

Onfaitlafête! Γιορτάζουμε τα Χριστούγεννα!

Οι μαθητές της Ε΄ τάξης του 3ου δημοτικού σχολείου Σερρών που συμμετέχουν στο πρόγραμμα Erasmus+ με θέμα LEuropepoursouvrir à laCitoyenneté et à lEngagementparleSport δούλεψαν όλο σχεδόν τον Δεκέμβριο πάνω στις παραδόσεις, τα έθιμα και τα τραγούδια της γιορτής των Χριστουγέννων στη Γαλλία.

Στείλανε τις Χριστουγεννιάτικες ευχές τους  και πληροφορίες για τις ελληνικές παραδόσεις και κάλαντα στους συμμαθητές τους του σχολείου Bosnières της πόλης Caen μέσω ενός συνεργατικού εγγράφου Google. Μάθανε το λεξιλόγιο των Χριστουγέννων μέσα από παιχνίδια και δουλέψανε πάνω στο ημερολόγιο της αντίστροφης μέτρησης. Επίσης στολίσαμε όλοι μαζί το δέντρο της τάξης, ψηφίσαμε  τον αγαπημένο μας χριστουγεννιάτικο πρωταγωνιστή και φτιάξαμε ένα ψηφιακό τοίχο με τα αγαπημένα μας γαλλικά χριστουγεννιάτικα τραγούδια. Τέλος, κατασκευάσαμε μια συνεργατική χριστουγεννιάτικη αφίσα και ξεναγηθήκαμε στο χριστουγεννιάτικο  Παρίσι. Τα Χριστούγεννα είναι τέλεια!

On fait la fête!

Les élèves de 5e de la 3e école primaire de Serres qui participent au projet Erasmus+ L’Europe pour s’ouvrir à la Citoyenneté et à l’Engagement par le Sport ont travaillé tout au long du mois de décembre sur les traditions, les coutumes et les chansons de la fête de Noël en France.

Puisque dans notre pays les écoles ont été fermées en novembre, nous avons travaillé via la plateforme Webex sur un Google doc pour envoyer nos cartes de vœux à nos amis français de l’école de Bosnières et leur faire savoir les traditions de Noël en Grèce. Nous avons appris le vocabulaire de Noël en français de façon ludique, nous avons travaillé sur le calendrier de l’Avent, nous avons décoré notre sapin tous ensemble, nous avons voté pour notre héros de Noël préféré, nous avons présenté nos plus belles chansons de Noël françaises et nous avons fabriqué une affiche collaborative sur Jamboard. Nous nous sommes beaucoup amusés!!!