Πανελλήνια Ημερα Σχολικου Αθλητισμου, με συνθημα «Αγαπω την Αθληση-Αγαπω την Υγεια μου»

Την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου δεν  πραγματοποιήθηκαν μαθήματα στα σχολείο μας, με σκοπό την ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις και σε εναρμόνιση  με την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.

Σύμφωνα με εγκύκλιο του υπουργείου Παιδείας, και με σύνθημα «Αγαπώ την Άθληση-Αγαπώ την Υγεία μου» υλοποιήσαμε εντός του σχολικού ωραρίου  αθλητικές δράσεις (μεμονωμένα ή συνδυαστικά).
Με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων,  αναπτύχθηκαν δράσεις σε συνεργασία με όμορες σχολικές μονάδες(19ο, 12ο, 8ο και4ο Δημοτικά Σχχολεία Σερρών) στο αθλητικό κέντρο Ομόνοιας.

Τις παραπάνω δραστηριότητες  προγραμμάτισαν και εφάρμοσαν   οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας υπό την καθοδήγηση του Γυμναστή μας Γιώργου Τερζίδη.