3 Δεκεμβρίου – Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Στις 3 Δεκεμβρίου, ο ΟΗΕ έχει αναγνωρίσει την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, μια ευκαιρία να εστιάσουμε στα δικαιώματα και τις δυνατότητες αυτών των ατόμων. Σήμερα, σχολεία από όλη τη χώρα ενώνουν τις φωνές τους για να αναδείξουν ένα μήνυμα ενότητας, αλληλεγγύης και αλληλοσεβασμού, προωθώντας την ισότιμη πρόσβαση στην εκπαίδευση και αντιμετωπίζοντας κάθε μορφή διάκρισης και αποκλεισμού. Σε αυτήν την ιδιαίτερη ημέρα, τονίζεται η ανάγκη για εκπαιδευτικά πλαίσια που υποστηρίζουν την ενταξιακή/συμπεριληπτική εκπαίδευση, ακολουθώντας ένα παγκόσμιο πρόταγμα. Σχολεία από όλη τη χώρα ενώνουν τις φωνές τους για ένα μήνυμα ενότητας, αλληλεγγύης και σεβασμού, ενισχύοντας την ανάγκη για ισότιμη πρόσβαση στην εκπαίδευση και την αντιμετώπιση κάθε μορφής ανισότητας και αποκλεισμού.