Το Τμήμα Υποδοχής του Σχολείου μας υποδέχτηκε τον καινούριο μήνα!

Στο Τμήμα Υποδοχής του σχολείου μας τα παιδιά υποδέχτηκαν τον καινούριο μήνα με χαμόγελο και αγάπη. Αφού στήσαμε το γιορτινό δεντράκι, το φωτίσαμε και το διακοσμίσαμε! Οι μαθητές του ΤΥ ζωγράφισαν, κόλλησαν, έκοψαν και δημιούργησαν τα δικά τους στολίδια για να τα τοποθετήσουν με χαρά στο δέντρο της τάξης. Η προσωπική τους δουλειά εμπλούτισε ένα απλό πράσινο δέντρο και του έδωσε ζωή. Όμορφες δημιουργίες, γεμάτες καλοσύνη!
Μέσα από τέτοιες δράσεις, οι πρόσφυγες μαθητές μας έρχονται σε άμεση επαφή με τα διεθνή έθιμα και εντοπίζουν τις πολιτιστικές διαφορές. Συμμετέχουν στις κοινωνικές εκδηλώσεις του σχολείου, αναπτύσσουν νέες δεξιότητες, συναναστρέφονται με τους υπόλοιπους συμμαθητές τους και ενσωματώνονται ομαλά στην ευρύτερη κοινότητα.
Αρχίσαμε να μετράμε, λοιπόν, αντίστροφα για την ομορφότερη περίοδο του έτους και θα προσπαθήσουμε να αποχαιρετίσουμε την φετινή χρονιά με αισιοδοξία για ένα καλύτερο, δημιουργικότερο και πιο αλληλέγγυο νέο έτος!
Stay tuned… Έρχονται κι άλλες δημιουργίες από τους μικρούς μας φίλους!