Διάκριση των μαθητών του Ομίλου Ρομποτικής

Τα παιδιά που συμμετέχουν στον Όμιλο Εκπαιδευτικής Ρομποτικής του σχολείου μας πήραν μέρος στο φεστιβάλ MRC JUNIOR που διοργανώθηκε την Κυριακή 11 Ιουνίου στο Διεθνές Πανεπιστήμιο της Ελλάδος – Πανεπιστημιούπολη Σερρών στο Αμφιθέατρο Πολλαπλών χρήσεων.

Επέλεξαν το εκθεσιακό μέρος της διοργάνωσης, όπου παρουσίασαν ένα project που αφορούσε μια διαστημική αποστολή στον πλανήτη Τρίτων. Προγραμμάτισαν τα οχήματα άμεσης διαστημικής παρέμβασης που κατασκεύασαν με εξαρτήματα του πακέτου Lego Wedo2.

Σύμφωνα με το σενάριο, κάποιοι κάτοικοι του πλανήτη βρέθηκαν σε κίνδυνο με το διαστημόπλοιό τους κι αμέσως έσπευσε προς βοήθεια δεύτερο Διαστημικό όχημα με το οποίο συνεργάστηκαν αρμονικά μέχρι την επιστροφή τους στη Βάση.

Οι κριτές της διοργάνωσης εκτίμησαν την προσπάθειά μας και μας τίμησαν με βραβείο εξαιρετικής παρουσίασης.