ΟΜΙΛΟΣ ΓΑΛΛΙΚΩΝ – ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ /2 ΑΠΡΙΛΙΟΥ

Την Τρίτη 4/4/2023- στο πλαίσιο της παγκόσμιας ημέρας παιδικού βιβλίου/2 Απριλίου-ο Όμιλος Γαλλικών του σχολείου μας, σε συνεργασία με την κα Ρούλα Ιασονίδου (καθηγήτρια Γαλλικών στο ΑΠΘ),πραγματοποίησε αφιέρωμα στον Γάλλο συγγραφέα Antoine de Saint-Exupéry(Αντουάν ντε Σαιντ Εξυπερύ), αναλύοντας το έργο του ‘’ Le petit prince’’(Ο μικρός πρίγκιπας).

Πίσω από τον φανταστικό κόσμο που έπλασε ο συγγραφέας στη νουβέλα αυτή, κρύβεται ένας μεγάλος προβληματισμός για τον άνθρωπο, τις αξίες, τους στόχους , τον ρόλο του στη ζωή και τα συναισθήματά του.

Τα παιδιά του Ομίλου μας , με την καθοδήγηση της υπεύθυνης εκπαιδευτικού κας Ελένης Τατιτζικίδου, συμμετείχαν σε αυτόν τον προβληματισμό και πλούτισαν το γαλλικό τους λεξιλόγιο με τις δραστηριότητες που ακολούθησαν.