Κι αν ήσουν εσύ;

Σήμερα μας επισκέφθηκε ο κος Πούλιος-Υπεύθυνος σχολικών δραστηριοτήτων της Διεύθυνσης Π.Ε. Ν. Σερρών για αναπτύξουμε στο τμήμα μας δραστηριότητες του Δικτύου –“Κι αν ήσουν εσύ” . Παρακολουθήσαμε το ταξίδι της μικρής Σύριας προσφυγοπούλας Αμάλ. Έφτασε στην Αγγλία με μόνη συντροφιά της το λούτρινο παιχνίδι της. Έπρεπε να φτάσει στους γονείς της που είχαν φύγει νωρίτερα. Τα παιδιά μπήκαν νοερά στη θέση της Αμάλ και μέσα από τις δραστηριότητες που ανέπτυξαν κατέγραψαν μικρά κείμενα, ζωγράφισαν κι ένιωσαν συναισθήματα θετικά κι αρνητικά για το παιδάκι και τον πόλεμο αντίστοιχα.Ευχαριστούμε τον κύριο Πούλιο για το πρόγραμμα που πραγματοποίησε και τις όμορφες εκπαιδευτικές δραστηριότητες που οργάνωσε με τα παιδιά του Α2.