ThanksgivingDay 2021-Τμήματα Γ, Δ1, Δ2, Ε1, Ε2, ΣΤ1, ΣΤ2

25 Noεμβρίου 2021 – Δραστηριότητες στο μάθημα Αγγλικής Γλώσσας

Στο πλαίσιο της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης και γνωριμίας με τον πολιτισμό και τις παραδόσεις άλλων λαών, που αποτελεί έναν από τους στόχους εκμάθησης ξένων γλωσσών για την ενδυνάμωση του αισθήματος αποδοχής της διαφορετικότητας, οι μαθητές γνώρισαν τη σημασία του εορτασμού της Ημέρας των Ευχαριστιών που γιορτάζεται στις Η.Π.Α. και τον Καναδά κάθε χρόνο την τέταρτη Πέμπτη του Νοεμβρίου.

Οι μαθητές ενεπλάκησαν σε δραστηριότητες με θέμα « Είμαι ευγνώμων για…» και είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν τους λόγους για τους οποίους νιώθουν ευγνώμονες. Αποτέλεσμα της ομαδικής δουλειάς οι Γαλοπούλες των Ευχαριστιών, μια για κάθε τάξη, σύμβολο της Ημέρας. Στα φτερά τους οι μαθητές ευχαριστούν για την οικογένεια, τους φίλους, την υγεία, το σχολείο, τα κατοικίδια, την τροφή, την στέγη και ό,τι άλλο είναι πιο πολύτιμο γι’ αυτούς.