Διαδικτυακή συνάντηση των μαθητών της ΣΤ

Την Παρασκευή 4-6-2021 στο πλαίσιο του μαθήματος Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή και στην ενότητα «Όργανα και λειτουργία της Ευρωπαϊκής Ένωσης», οι μαθητές/τριες των ΣΤ1 και ΣΤ2 Τμημάτων είχαν τη δυνατότητα να επικοινωνήσουν διαδικτυακά με την ευρωβουλευτή Μαρία Σπυράκη και να συζητήσουν μαζί της για μία περίπου ώρα. Σκοπός της συνάντησης αυτής ήταν να κατανοήσουν οι μαθητές μας με απλό και βιωματικό τρόπο τα όργανα και τη λειτουργία της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Οι μαθήτριες/ες μας ασχολήθηκαν με την ενότητα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, σημείωσαν όσα δεν κατανόησαν καλά, διατύπωσαν τις ερωτήσεις τους και τις εξέφρασαν στην ευρωβουλευτή. Η κα. Σπυράκη απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις των παιδιών με καθαρό και κατανοητό λόγο, υπομονή και καλή διάθεση. Ήταν μια μοναδική εμπειρία για τα παιδιά, που όπως εκφράστηκαν μετά τη συνάντηση, ένιωσαν ιδιαίτερη χαρά και τιμή.