Παγκόσμια Ημέρα των Δικαιωμάτων των Παιδιών-20 Νοεμβρίου

Στις 20 Νοεμβρίου κάθε χρόνο είναι η Παγκόσμια Ημέρα των Δικαιωμάτων των Παιδιών.

Η σύμβαση για τα δικαιώματα των παιδιών είναι μια διεθνής συνθήκη , μια συμφωνία που αφορά στα δικαιώματα των παιδιών όλου του κόσμου. Δημιουργήθηκε στις 30  Νοεμβρίου 1989 από τον Ο.Η.Ε. , ώστε να αλλάξει ο τρόπος που αντιμετωπίζονται τα παιδιά. Την έχουν υπογράψει 196 χώρες ( 2 χώρες όχι) και στις 2 Δεκεμβρίου 1992 επικυρώθηκε και από την χώρα μας.

Στα πλαίσια  της Παγκόσμιας Ημέρας Δικαιωμάτων των Παιδιών το σχολείο μας πραγματοποίησε διάφορες δραστηριότητες και δράσεις ώστε τα παιδιά να γνωρίσουν τα δικαιώματα τους και την σημαντικότητα αυτών στην ζωή τους.

Η δράση αυτή , παράλληλα, είχε σαν αποτέλεσμα οι μαθητές και μαθήτριες να συνεργαστούν και να καλλιεργηθεί μεταξύ τους ένα κλίμα εμπιστοσύνης, αλληλεγγύης και σεβασμού.