Διεθνής Ημέρα Μείωσης Φυσικών Καταστροφών-13 Οκτωβρίου

Σήμερα, η τάξη του Γ2 είχε την ευκαιρία να ενημερώσει τα περισσότερα τμήματα του σχολείου μας σχετικά με την παγκόσμια ημέρα πρόληψης φυσικών καταστροφών. Αυτή η ειδική ημέρα αποσκοπεί στην ευαισθητοποίηση του κοινού σχετικά με την ανάγκη προληπτικών μέτρων και την αντίδραση σε περιπτώσεις φυσικών καταστροφών. Μέσω αυτής της παρουσίασης, μοιράστηκαν πληροφορίες σχετικά με τις διάφορες κατηγορίες φυσικών καταστροφών, όπως σεισμοί, πλημμύρες, πυρκαγιές και καταιγίδες. Εξήγησαν τα αίτια και τις επιπτώσεις αυτών των καταστροφών και τονίσανε τη σπουδαιότητα της προληπτικής δράσης για την αποτροπή ή μείωση των ζημιών. Μετά από αυτήν την ενημέρωση, η τάξη του Γ2 επισκέφτηκε την τάξη της Ε2, όπου είχε τοποθετηθεί ενημερωτικό υλικό σχετικά με τις φυσικές καταστροφές. Το υλικό αυτό περιελάμβανε πληροφορίες, εικόνες και συμβουλές για την προστασία και την αντίδραση σε περιπτώσεις καταστροφών. Μέσα από αυτές τις ενέργειες, οι μαθητές και οι μαθήτριες έλαβαν σημαντικά μηνύματα σχετικά με τη σημασία της πρόληψης και της προετοιμασίας για τις φυσικές καταστροφές. Αυτή η ενημέρωση είναι σημαντική για την ανάπτυξη ενός συνειδητού και ασφαλούς περιβάλλοντος για όλους μας. Ευελπιστούμε ότι αυτές οι πρωτοβουλίες θα ενθαρρύνουν τους μαθητές και τις μαθήτριες να αναλάβουν δράση και να επενδύσουν σε προληπτικά μέτρα για την προστασία του εαυτού τους και της κοινότητάς μας ως μελλοντικοί ενεργοί πολίτες.

Εκπαιδευτικοί : Ζαραφίδου Στέλλα , Καμπέρης Ιωάννης

Διευθύντρια: Θεοδοσέλη Αικατερίνη