Διαμεσολάβηση – Λύση πολιτισμού

Το πρόγραμμα της διαμεσολάβησης συνεχίζεται και φέτος στο σχολείο μας για όγδοη χρονιά. Είναι μια διαδικασία, μέσα από την οποία συγκρούσεις, καυγάδες και οχλήσεις μεταξύ των μαθητών επιδιώκεται να επιλύονται με ειρηνικό τρόπο μέσα σε ένα πλαίσιο ασφάλειας και αλληλοσεβασμού. Αυτό επιτυγχάνεται με τη συνδρομή επιμορφωμένων εκπαιδευτικών και μαθητών – μεσολαβητών
που βοηθούν, ώστε οι εμπλεκόμενοι να ακούσουν με προσοχή ο ένας τον άλλον. Στόχος είναι η επίτευξη μιας κοινά αποδεκτής συμφωνίας από τα αντιμαχόμενα μέρη, ώστε να μην επαναληφθεί η δύσκολη συμπεριφορά στο μέλλον.

Φέτος η ομάδα των διαμεσολαβητών του σχολείου μας, που έχει ειδικά εκπαιδευτεί είναι οι μαθητές/τριες της Ε΄ τάξης, με Συντονιστή εκπαιδευτικό την κ. Αγραφιώτου Ελπίδα.