Επιμόρφωση στην “Ασφάλεια των σχολικών κτηρίων”

Στις 26 Ιανουαρίου 2023 στο 20ο Δημ. Σχολείο Σερρών οι εκπαιδευτικοί του 3ου και του 20ου Δημοτικού είχαμε την ευκαιρία , στα πλαίσια της Ενδοσχολικής Επιμόρφωσης, να ενημερωθούμε, να ευαισθητοποιηθούμε και να συνειδητοποιήσουμε πόσο σημαντικό ρόλο ενέχει στην σχολική καθημερινότητα και πραγματικότητα  το θέμα της ασφάλειας των σχολικών κτηρίων. Ένα αντικείμενο που δεν το γνωρίζουμε στον βαθμό που πρέπει και στις προεκτάσεις που έχει και συνεπώς δεν το αντιμετωπίζουμε όλοι οι παράγοντες μιας σχολικής μονάδος (στελέχη, εκπαιδευτικοί, γονείς, Δημοτική Αρχή) με την αρμόζουσα και ταυτοχρόνως ζωτική σημασία. Ευχαριστούμε θερμά τον Αν. Καθηγητή του ΔΙΠΑΕ, κ. Σάκη Πανταζόπουλο για την υπεύθυνη, λεπτομερή και  άρτια παρουσίασή του, τις σκέψεις και τους προβληματισμούς με τους οποίους μας “εφοδίασε”.