Επίσκεψη της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας στο «Διοικητήριο» Σερρών.

Την Τετάρτη 12/10/2022 η ΣΤ΄ τάξη του σχολείου μας πραγματοποίησε επίσκεψη στο «Διοικητήριο» της πόλης μας όπου στεγάζονται υπηρεσίες της Περιφερειακής ενότητας Σερρών.

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στα πλαίσια του μαθήματος της Κοινωνικής και πολιτικής Αγωγής. Στην περιφέρεια μας υποδέχθηκε και μας ξενάγησε η κυρία Μελίνα Γρηγοριάδου, η οποία αφού μας ενημέρωσε για την ιστορία του κτηρίου, μας ξενάγησε στου δύο ορόφους του και μας μίλησε για την σημερινή του χρήση. Αργότερα μας οδήγησε στην αίθουσα συνεδριάσεων «Κωνσταντίνος Καραμανλής» όπου οι μαθητές «παίζοντας» τον ρόλο συμβουλίου, συνεδρίασαν, συζήτησαν και αποφάσισαν για θέματα που τους αφορούν ως πολίτες. Έτσι με βιωματικό τρόπο απέκτησαν γνώση για την λειτουργία συλλογικών οργάνων που διαμορφώνουν την ζωή μας.

Τέλος οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον αντιπεριφερειάρχη Σερρών κ. Σπυρόπουλο ο οποίος χαιρέτισε και καλωσόρισε τους μαθητές στην Περιφέρεια.