“Κι αν ήσουν εσύ;”, εκπαιδευτικό πρόγραμμα σχολικού έτους 2021-2022

Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση, Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες

Το «κι αν ήσουν εσύ;» είναι ένα πρόγραμμα ευαισθητοποίησης της ευρύτερης εκπαιδευτικής κοινότητας στα ανθρώπινα δικαιώματα και σε θέματα προσφύγων με βιωματικές δραστηριότητες, και τεχνικές θεάτρου και εκπαιδευτικού δράματος.
Υλοποιείται από τον Φεβρουάριο 2015 από το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση
σε συνεργασία με την Ύπατη Αρμοστεία του ΟΗΕ για τους Πρόσφυγες

Περιλαμβάνει:

• Επιμορφωτικά Σεμινάρια και εργαστήρια για εκπαιδευτικούς, φοιτητές, εμψυχωτές ομάδων, στελέχη τοπικών ανθρωπιστικών οργανώσεων και μέλη της τοπικής κοινωνίας,
  • Θεατροπαιδαγωγικά Εργαστήρια για μαθητέςΔίκτυα και Φεστιβάλ Σχολείων,
  • Παραστάσεις για μαθητές, εκπαιδευτικούς και μέλη της τοπικής κοινωνίας,
  • Δράσεις συνεργασίας ντόπιου και προσφυγικού μαθητικού και νεανικού πληθυσμού

Το πρόγραμμα είναι εγκεκριμένο από το Υπουργείο Παιδείας και πιστοποιημένο από τον Διεθνή Οργανισμό για το Θέατρο στην Εκπαίδευση (IDEA).

Στο πρόγραμμα συμμετέχουν φέτος οι εκπαιδευτικοί Δομουχτσής Στέργιος, Καβακίδου Δόμνα και Κουρτίδου Ελένη.

Την Τρίτη 23 Νοεμβρίου και ώρα 18.00  πραγματοποιήθηκε μια πρώτη διαδικτυακή παιδαγωγική/συντονιστική συνάντηση με τον τοπικό συντονιστή κ. Γιάννη Πούλιο (με διάρκεια περίπου 1,5 ώρα) με σκοπό να προγραμματιστούν οι δράσεις και να λυθούν τυχόν απορίες.

Επίσης πραγματοποιήθηκαν δύο δίωρα βιωματικά εργαστήρια στον χώρο του σχολείου. Το πρώτο στην αίθουσα ΖΕΠ με τους μαθητές της ΖΕΠ την Τετάρτη 1 Δεκεμβρίου και το δεύτερο στο τμήμα της Α2 την Τετάρτη 8 Δεκεμβρίου.